1. Ovo je početak praktičnog dela poslanice i saveta o pobožnosti. Ukoliko ne bi imali znanje iz prethodnih jedanaest poglavlja mogli bi lako upasti u zamku, jer se ovde ne radi o tome da čovek pobožno živi pre nego što je doživeo promenu. Prvo doživljaj promene a onda trud da se ispune visoki zahtevi naše vere.
2. Takođe važi i suprotno. Ukoliko bi imali samo prvi deo poslanice bez znanja praktične pobožnosti imali bi malo koristi od velikih istina. Istina koja se ne živi se zaboravlja i nastaje sumnja.
3. Dakle jedna je krajnost pokušaj da se u starom živi novo a druga da se vernik osloni samo na poznavanje činjenica.
4. Ovaj poziv stoga ima silu upozorenja, ali ne za stare i nepreporođene ljude. Tako ga i treba čitati. Ukoliko ti je ovo previše visoko i imaginarno, tada traži promenu pre nego što kreneš da proučavaš ovo poglavlje.
5. Milost se ovde predstavlja ne samo kao što moderni propovednici rade, u smislu zamene i otkupljenja, nego kao milost koja omogućava poslušnost i potpuno predanje. Hristova milost je data kao beskonačni izvor sile da bi je upotrebili, da je ne bi primali uzalud.
6. Rimljanima je propovedana nauka čistog Jevanđelja, nauka o milosti koja prevazilazi sve moguće, ljudske pojmove ljubavi i požrtvovanja. Videli smo koliko se položaj čovečanstva popravio i šta smo primili bez zasluge i udela. Sada je bilo potrebno da im se pokažu dužnosti koje proizilaze iz te spoznaje.
7. Dati telo na žrtvu je svakako slika iz starozavetnog žrtvovanja, ali ne samo to. Sve nacije i religije su imale, a i do danas je tako, ceremonije žrtvovanja i pojmove o tome da postoji dug prema božanskom biću. U našem slučaju žrtva je morala da ispuni strogo određene uslove da bi bila primljena. Nije smelo da se prinosi nešto bolesno ili povređeno i slabo, sa bilo kakvom manom.
8. Ne predstavljaju sve starozavetne žrtve Hrista i Njegovo delo žrtvovanja za čovečanstvo. To se danas veoma površno posmatra. Žrtvovanje simboliše i vernike. Primera radi sveštenička žrtva predstavlja samog sveštenika jer nije mogao doći sa jagnjetom. Za sebe je morao prineti vola. U ceremonijalnoj slikovitoj službi je vo slika duhovnog vođe. Tako je i sa mnogim drugim propisima koji imaju duhovno značenje.
9. Prineti sebe na žrtvu se može prevesti kao prikazati sebe, izložiti se. Dakle ne odnosi se samo na čin žrtvovanja nego stalni status žrtve. Činjenica da je žrtva sveta i ugodna Bogu dokazuje da se ovde radi o verniku koji je doživeo promenu, koji je u veri prihvaćen i preporođen. Upravo takav ne sme da se osloni na svoj doživljaj.
10. Ovo je strahovito raširena pojava u modernom hrišćanstvu protiv koje se ovde upozorava. Ljudi se zadovoljavaju svojom promenom i početnim uspehom. Oni grade na svom doživljaju, na onome što se odigralo u njima umesto da se i dalje kao što su počeli tako i žive oslanjajući se na ono što se odigralo u Hristu.
11. Treba da se položi živa žrtva, tj. novi život koji si dobio u Hristu, on treba da se prinese, prikaže i izloži Bogu. Ne samo da se Bogu da ono što je bezvredno, staro, stari čovek i gresi. To bi bila izdaja Gospoda, da mu se da samo ono što ne vredi ni prebijene pare. Bogu treba da se da novi život, da mu se posveti i preda da On dalje vodi i odlučuje.
12. Jer mnogi, zaista mnogi, daju Bogu grehe i svoj stari život, a novi zadržavaju za sebe!
To je prekršaj žrtvenog zakona.
13. To što je rođeno od Boga i novo to se poziva na predaju. To je duhovno bogomoljstvo i ispravan stav i život u Hristu. Sve ostalo je laž i prevara. Prevara samog sebe i drugih i Boga. To je prinošenje žrtve sa manom. Jer jedna mana, jedan nepokriveni i nepriznati greh, kvari kompletno bogosluženje i ne može da bude primljeno.
14. Nije slučajno što se ovde telesno ponovo stavlja na suprot duhovnom. Kraj tela je početak duha. Ne može biti novog dok staro prvo ne prestane. Tu nema kompromisa. Takođe služba ustima je ništa jer celo telo, celi čovek treba da se preda. Ne samo delovi.
15, Ovaj koji piše ove redove se obratio preko ovog stiha, slušajući propoved čoveka koji je objasnio kako žrtva mora da bude živa. Slava Bogu za to! Neizmerna zahvalnost za ovo jako koplje u moje staro srce.
2. I ne vladajte se prema ovome veku, nego se promenite obnovljenjem uma svog, da biste mogli kušati koje je dobra i ugodna i savršena volja Božija.
1. Ovo upozorenje doslovno znači da se ne dozvolimo formirati na sliku ovog vremena i trendova. Rim tada, a danas celo globalno selo ima veoma jak uticaj da nas odvoji od Božjeg plana da nas stvori na svoju sliku i dovede u stanje u kojem je bio Adam pre pada u greh.
2. O ovoj temi promene kroz obnovljenje uma je prosvetljen mudrošću pisao učitelj Božje reči Watchman Nee. Mi smo u prvom stihu videli kako se telo predaje na žrtvu, a ovde vidimo kako se predaje um. Kao što telo može da preda samo obnovljen, tako je i sa umom, s tim da se ne govori o tome da um treba da se preda, napusti. To nije potrebno.
3. Dakle obnovljen čovek ima i dalje svoju staru prirodu i sklonosti koje mora neprestano da stavlja pod kontrolu, da izlaže na žrtveniku. Telo ima značenje nižih sila naše prirode, to su naše telesne potrebe koje su grešne i moraju da se neprestano posvećuju. Um (Nous) znači ne samo inteligenciju i znanje, nego više od toga mišljenje i volju čoveka. To su duševne (psyche) sile čovekove prirode koje su više od telesnih.
4. Dok je predaja telesnih sila prikazana slikom žrtvovanja, duševnim silama je potrebno obnovljenje. Telesne grešne potrebe jednostavno moraju da prestanu, duševne ne. One moraju da se obnove. Vera ne znači da je sve što je u duši treba da se zanemari.
5. Da bismo dobro razumeli ovaj stih, potrebno je da napravimo razliku: u prvom stihu 12 poglavlja je čovekova priroda predstavljena kao dihotomija, dvojičnost tela i duha. Telo ne predstavlja čovekovu samo fizičku komponentu, tj. vidljivo telo nego kompletnu staru prirodu ili staro postojanje. Duh je oznaka za novu prirodu ili postojanje.
6. U drugom stihu treba da se prepozna trihotomija, tj. trojičnost čovekove prirode kao duha, duše i tela. Premda ovo nije direktno naznačeno u ovom stihu, proizilazi iz poređenja sa ostalim mestima u poslanicama. Mi razlikujemo mesta u poslanicama u kojima se čovek posmatra dvojično u smislu svog postojanja i mesta u kome se posmatra kao trojičan u smislu njegove strukture.
7.Ovu razliku je vrlo bitno napraviti da ne bi bilo zabune, jer pojam tela i duha ima različito značenje u trihotomiji i dihotomiji. Ista reč ali druga primena.
8. Ukoliko bi prvi stih posmatrali kao trihotomiju, tada bi zaključili da je telo kao deo naše strukture nešto samo po sebi loše i da treba da se žrtvuje, tj. prestane. Ovo je osnova tzv. srednjovekovne pobožnosti koja je i danas živa u mnogim asketskim podvrstama hrišćanstva.
9. To nije ispravan put, jer telo u prvom stihu ima značenje starog postojanja koje je već pobeđeno u Hristu. Pobeđeno je ne u smislu da je prestalo da postoji, nego da je stvoreno novo,tj. duhovno postojanje kroz Hrista, novo čovečanstvo koje je jače i koje je alternativa za sve koje žele da žive novim životom. Dakle čovek ima dva postojanja i slobodu da prebiva u novom. To naravno znači da je uvek iznova potrebno da se staro žrtvuje tj. da se odreknemo starog postojanja predanjem i duhovnom stražom.
10. U ovom stihu imamo obnovljenje uma, kao dela čoveka. Um je deo čovekove duše, dakle ne radi se o starom ili novom. Postoje telesne i duhovne sile koje se ispoljavaju na terenu duše. Duša je sam čovek koji ne bi postojao bez svog tela ili svog duha.
11. Ne vladati se po ovom veku (eon) znači da postoji sklonost unutar nas kojoj ne moramo da se povinujemo. To znači određenu slobodu koju imamo da se suprostavimo nečem što je loše. Sadašnji vek je duh ovoga sveta protiv koga se u Pismu uvek upozorava. To je sila koja nas tera na bezbožnost i autonomiju.
12. U odnosu na našu staru prirodu nema nikakvog kompromisa jer je ona pala i po samoj sebi zla. Ali u odnosu na našu strukturu nema ništa što je zlo po sebi. Ovde postoji samo zao i dobar potencijal.
13. Prevara kroz lažna učenja u hrišćanstvu ide u tom pravcu da zameni ove teze tj da našoj staroj prirodi da takav dobar potencijal ili da našoj novoj prirodi da mogućnost da može da pogreši. Ovo je više nego opasno jer je pisano da novi čovek ne greši ili ne može da greši (1Jov. 3). To se ne odnosi na to da čovek koji je doživeo obnovljenje ne može više da padne, nego na to da je novi čovek, nova priroda koju je Hristos stvorio svojim delom otkupljenja, taj novi život koji je Hristov život sam, da je to bez greha. Ko je u Hristu ne greši, a ko greši on nije u Hristu. Ovde se radi o namernim, svesnim gresima.
14. Dakle duhovno bogomoljstvo se sastoji u tome da živimo u novom, da zadržavamo to novo, da ga podržavamo, hranimo, obnavljamo. Ne da ga stvaramo jer je već stvoreno, nego da ga čuvamo. Ako imam dobar i pouzdan auto, to ne znači da sam ga ja napravio. Takođe to ne znači da ne treba da ga održavam.
15. Dakle potrebno je da se oslanjam na ono što je Bog učinio za mene i dao mi na poklon, a istovremeno vodeći računa o tome da me spoljašnje okolnosti ne odvrate od toga da se oslanjam na nešto drugo. Potrebno je pratiti Boga i tražiti šta je Njegova dobra i savršena volja. Reč ugodna se može prevesti i kao prihvatljiva. Utisci koje imamo u duši treba da se proveravaju, da li su zaista odraz duhovnosti ili telesnosti.
16.Wachman Nee je izneo dokaze o tome da Bog sa čovekom komunicira isključivo samo preko čovekovog duha. Ovo je vrlo važna istina, jer je temelj svake prave pobožnosti upravo taj duhovni. Po našem verovanju je duša samo primalac onoga što joj se preko duha poruči. Zato se um kao deo duševnih sila čoveka mora jačati i rasti u spoznaji, da bi duša mogla razlikovati šta je od Boga i koji je Njegov glas.
17. Dakle ako je nešto razumno ne mora biti i duhovno. Ovo se mora stalno proveravati i na taj način čovek Božji raste u iskustvu i poznanju Boga. Ključna reč duhovnosti je promena. A na toj jednoj promeni ne sme da se ostane. Mi tvrdimo da je promena početak duhovnog života, ali ne da se treba osloniti na tu promenu. Mi se i kao promenjeni i dalje oslanjamo i pratimo Boga.
3. Jer kroz blagodat koja je meni data kažem svakome koji je među vama da ne mislite za sebe više nego što valja misliti; nego da mislite u smernosti kao što je kome Bog udelio meru vere.
1. Zar ne vidimo delo proviđenja u ovim savetima upućenom Rimu? Na osnovu ovoga neće imati nijedan čovek izgovora koji se samouzdiže i to naziva duhovnošću, pogotovo u Rimu koji se do današnjih dana smatra duhovnim centrom sveta.
2. Ukoliko je ovo izgovoreno kroz blagodat koja je data, tada su to Božje reči i Njegova merila. Ono što je od Boga imaće ovaj duh koji je nasuprot duhu duhovnog Rima.
3.Ovde je takođe temelj hrišćanskog zajedništva. U Božjoj crkvi koja je duhovna stvarnost, a ne ljudska institucija, vladaju ovakvi duhovni hijerarhijski odnosi. Bog je taj koji uređuje i daje. Hristos je otkrio da u duhovnoj zajednici onaj koji je prvi svima služi, što je sasvim suprotno od ljudskih institucija.
4.Kako je moguće da su hrišćanske crkve toliko daleko od ovog ideala? Neki zaključuju da je grešna realnost hrišćanskih institucija samo privremena, tj. da će ova ili ona stići na cilj božanskim delom proviđenja. Iz tog razloga treba se držati institucija jer je taj put siguran.
5.Upravo je suprotno. Po Pismu postoji samo jedna institucija poslednjeg vremena, sve ostale su pale, tj. nepopravljive su. Da li to treba da znači da se treba potražiti ta prava crkva i da se tamo nalazi sigurnost? Ne. Bog je sve stavio pod greh da bi se svima smilovao. Božja prava crkva se po učenju Pisma u poslednje vreme nalazi u otpadu jer može da otpadne samo onaj koji ima istinu.
6.Božja crkva dakle nije Božja što se pouzdanja tiče. Ona je Božja samo što se obećanja tiče, jer će biti očišćena. Jerusalim će jednog dana biti u Jerusalimu. Poklopiće se granice božjeg izabranog naroda sa granicama uslovno rečeno institucije Božje crkve. Ali to svakako nije ovo vreme.
7. Tako da ako tražiš sigurnost u instituciji, nećeš proći bez kazne za neveru, jer ništa što ima elemente čoveka nije dano da se u to veruje, propoveda i uzda. To je Hristos i Bogu što je dato da se u to uzda. Bez apsolutno ikakve konkurencije. Cele nacije i veroispovesti koje se uzdaju u nešto drugo paralelno sa Hristom, propašće i bolje je svakom čoveku da što pre preseče svaku vezu koja ga zarobljava da svojom slobodom pripada samo jednom Mladoženji.
4.Kako je moguće da su hrišćanske crkve toliko daleko od ovog ideala? Neki zaključuju da je grešna realnost hrišćanskih institucija samo privremena, tj. da će ova ili ona stići na cilj božanskim delom proviđenja. Iz tog razloga treba se držati institucija jer je taj put siguran.
5.Upravo je suprotno. Po Pismu postoji samo jedna institucija poslednjeg vremena, sve ostale su pale, tj. nepopravljive su. Da li to treba da znači da se treba potražiti ta prava crkva i da se tamo nalazi sigurnost? Ne. Bog je sve stavio pod greh da bi se svima smilovao. Božja prava crkva se po učenju Pisma u poslednje vreme nalazi u otpadu jer može da otpadne samo onaj koji ima istinu.
6.Božja crkva dakle nije Božja što se pouzdanja tiče. Ona je Božja samo što se obećanja tiče, jer će biti očišćena. Jerusalim će jednog dana biti u Jerusalimu. Poklopiće se granice božjeg izabranog naroda sa granicama uslovno rečeno institucije Božje crkve. Ali to svakako nije ovo vreme.
7. Tako da ako tražiš sigurnost u instituciji, nećeš proći bez kazne za neveru, jer ništa što ima elemente čoveka nije dano da se u to veruje, propoveda i uzda. To je Hristos i Bogu što je dato da se u to uzda. Bez apsolutno ikakve konkurencije. Cele nacije i veroispovesti koje se uzdaju u nešto drugo paralelno sa Hristom, propašće i bolje je svakom čoveku da što pre preseče svaku vezu koja ga zarobljava da svojom slobodom pripada samo jednom Mladoženji.
8.U ovo vreme, dok proces čišćenja nije završen, svako treba da traži vođstvo odozgo, proveravajući sve što se nameće kao autoritet u duhovnim stvarima. Taj pojedinac je bez ikakve sumnje deo Hristovog duhovnog tela, bez obzira na svoj status ili ne status u institucijama ovog ili onog svetog imena.
9. Vera koja se vrlo često objašnjava kao čovekovo verovanje ili veroispovest, ovde se objašnjava kao Božji dar. Ukoliko bi jasno razlučili kada govorimo o veri kao božanskom daru, a kada govorimo o veroispovesti, izbegli bi veliki broj zabluda. Nikada se ne sme mešati ono što je Božje sa onim u čemu čovek ima udela.
10.I taj dar čak ima svoju meru. Očito je da nije jedan čovek dobio sve, nego da je Bog razdelio svima svoj deo. Onaj koji se drži toga i živi u skladu sa tim je smeran. Upravo zato Bog nije udelio veru bez mere. Vera preko mere je fanatizam. Vera je izmerena da se niko ne bi poneo. Isto tako je izmerena da bi vernici bili upućeni jedni na druge, da bi mogli da funkcionišu kao živi organizam, a ne mrtva organizacija.
11.Vera je izmerena da se niko ne bi pohvalio i poneo i samouzvisio iznad drugih. Očito je da su svi pozvani da zauzmu svoje mesto. Verska dužnost se odnosi na sve pa i zadnjeg. Jer ako ovde piše "kako je kome" to je suprotnost od "nekome". Ako vera nije tvoja stvar, onda si odbacio ono što ti je odmereno i udeljeno. Možda ne činiš neke velike greške, ali je tvoj problem nevera koja je posledica odbacivanja dara.
1. Ovo je jedno od mesta u Pismu, koje služi kao osnova naše nauke o telu. To je jedna od najznačajnijih nauka. Postoje različita tela kojih je čovek kao pojedinac deo. Cele nacije, organizacije, firme, verske zajednice su tela i na njih se odnose zakonitosti tela.
2.Sveto Pismo uči da je nemoguće biti sa nekim zajedno i istovremeno drugačiji od njega. Koliko god pojedinac posedovao lične kvalitete, revnost i znanje, on neće biti drugačije tretiran nego kao deo tela kojem pripada. Za to postoji dovoljno dokaza. Upravo zato se ovde ne troši puno vremena na dokaze. Njima je nauka o telu poznata i jasna.
3.Ovde se kaže da su mnogi jedno telo u Hristu. Postoje razlike u viđenju ko sačinjava Hristovo telo. Ovde se posebno ističu hrišćanske crkve koje gotovo bez izuzetka poistovećuju svoje organizacione granice sa Hristovim telom. Na taj način se uglavnom iz Hristovog tela isključuju oni koji organizaciono ili po rođenju nisu članovi.
4.O ovom predmetu je napisana cela Prva Korinćanima poslanica. Tamo je primera radi Pavle ukorio grupašenje u zajednici, čak i onu grupu koja je rekla "mi smo Hristovi". Šta ima loše u tome reći da si u Hristovoj grupi?
5. Odgovor se nalazi u tome što se nalazi u narednom stihu: "zar se Hristos razdelio"? Dakle Pismo uči nerazdeljivost Hristovog tela. Na osnovu toga niko ne sme nikoga isključivati iz Hristovog tela. Jer ako kažeš "mi smo Hristovi" to bi značilo da postoji neko ko nije Hristov.
6.To ne znači da ljudske organizacije i crkve nemaju autoritet od Boga da nekog isključe iz organizacije. To je jedna stvar. Međutim Hristovo telo je objektivno iznad svakog ljudskog autoriteta. Hristovo telo je postalo Njegovim delom utelovljenja, sjedinjenja sa celim ljudskim rodom.
7.U odnosu na to, možemo slobodno reći da nema niko ko nije deo Hristovog tela. Dokaz za to je činjenica da mnogi oni koji čak i ne znaju da su u Hristovom telu, obavljaju poslove za Njega i Njemu, gde će na kraju reći: "kada smo ti učinili dobro?"
8.Zato neka se niko ne usudi da pomisli da ima pravo da razdeli Hrista, tj. da nekog odstrani od Tela i posmatra ga kao amputiranog. Ovo je isključivo u vlasti Boga. Zar nije napisano da će Bog suditi one koji su izvana. Mi sudimo isključivo samo unutar Tela. Ili nemaš ništa sa njim ili ti je brat. Nema trećeg.
9.Oni su deo Hristove celine i to određuje njihovu međusobnu vezu a takođe i Njijhove dužnosti.
1. Iako objektivno gledano sve ljude možemo posmatrati kao delove Hristovog tela ipak nisu svi Hristovi u odnosu na njihov unutrašnji doživljaj.
2.Pismo uči da samo oni koji veruju Jevanđelje, dobijaju dar Svetog Duha. Dakle imamo dosta ljudi na koji Sveti Duh deluje, ali mnogo manji broj oni koji Svetog Duha imaju. U tome je smisao onoga što je Krstitelj rekao da Bog Duha ne daje na meru. To znači ili ga daje ili ne daje. Ili ga imaš ili nemaš.
3.Duhovni darovi, ovde nazvani i darovi po blagodati, karizme, su date isključivo vernicima. Oni koji još uvek nisu u veri imaju potencijal i mogu u određenoj meri da čine dobro. Međutim oni ne mogu da služe na izgradnju Tela i širenju Hristovog carstva. Niko bez Svetog Duha nije u stanju da obavlja službu koja je ovde opisana.
4.Nije slučajno da je od darova proroštvo na prvom mestu. Mi smo narod koji živi od reči. Proroštvo ovde ima značenje mnogo šire nego što je to u svakodnevnom govoru danas. Proroštvo je služba u reči, u kojoj čovek iznosi istine onako kako u tom trenutku progovara Sveti Duh kroz njega. U proroštvu je čovek samo provodnik, posrednik reči koje daje Duh.
5.Dakle ne radi se samo o proricanju budućnosti, nego uopšte duhovni skener sadašnjosti, svedočanstvo nekoj ličnosti ili crkvi ili objašnjenje nekih događaja na način na koji ih Nebo vidi.
7.Ako li službu, neka služi; ako je učitelj, neka uči;8.Ako je tešitelj, neka teši; koji daje neka daje prosto; koji upravlja neka se brine; koji čini milost neka čini s dobrom voljom.
1.Dakle svako treba da prepozna i upotrebi svoj duhovni dar. To je ono što je jedan od prvih koraka bogosluženja i duhovnog rasta. Nema hrišćanstva bez aktivnog rada, ali ne iz svoje sile i planova.
2.Jedan od prvih koraka dušebrižničkog rada je da obraćenu osobu pitate: šta je tvoj poziv? Ne šta si po zanimanju nego gde vidiš sebe u duhovnom radu?
3.Vernici nikako ne smeju da upadnu u zamku da veruju da imaju samo jedan ili nekoliko darova. U Hristu Isusu nam je svima dato sve. Dakle ne postoj neki test duhovnih darova gde možeš da zaokružiš neki dar a ostale da isključiš. To nije naš posao da mi sebe analiziramo. Naš je posao da verujemo da nam je Hristos dao sve.
4.Dakle vera je ključna i dalje. Ne samo na početku da primi Hrista, nego da i ostane u Njemu. Ako ja počinjem verom a nastavljam nekim sistemom, tada nema napretka. Dakle u pitanju darova je takođe vera presudna. A vera je u Božju reč koja kaže da je Hristos uzišao na nebo da nas obdari.
5.U veri će pojedinac naći ono mesto koje mu je predodređeno. Njemu se uzima odgovornost i teret koji je deo proviđenja a daje mu se onaj teret koji neće Bog obaviti za nas.
1.Ovde se otkriva da postoje i falsifikati duhovnih rodova. Ljubav bez mržnje na zlo i prave dobrote je lažna. Lažna ljubav! Ona je stroga prema onima gde treba blagost a blaga tamo gde treba strogoća.
2.Znači nije nasuprot ljubavi mržnja nego lažna ljubav.
10.Bratskom ljubavi budite jedan k drugom ljubazni. Čašću jedan drugog većeg činite.
1.Po Pismu se vernici između sebe nazivaju braćom i priznaju duhovnu vezu između sebe koja ide čak i iznad porodične.
2.Lažni vernik je ljubazan spolja prema onima koji ga ne znaju i gde se traži čast i poštovanje. Unutra je često hladan prema onima sa kojima je iste vere. Bratoljublje je jedan veliki test o čemu govori cela 1 Jovanova.
3.U svetu je bitka za svoju čast, a kod nas za čast drugoga. Ta unutrašnja povezanost hrišćana i takmičenje ko će kome više poslužiti i odati poštovanje je pravi znak Božjeg naroda. Isus je rekao da će ljudi nas poznati po ljubavi koju imamo međusobno.
4.Poslednje proročanstvo Starog zaveta o Iliji koji treba da dođe i obavi svoje delo se upravo odnosi na odnose između braće u Hristu. Očito je da se Ilija pojavljuje u vreme veoma poremećenih odnosa unutar Hristovog tela vernika. To predstavlja toliko veliki greh i smetnju da Bog izjavljuje da ukoliko se to ne razreši, to će biti razlog potpunog uništenja kao u vreme potopa.
5.Ovo proročanstvo treba da otrezni sve one koji žive u pogrešnom ubeđenju da su gresi sveta i nevernih razlog izlivanja kazni u naše vreme. Nigde nije napisano da će Bog uništiti ceo svet osim na ovom mestu u Malahiji, gde se poziva na pomirenje sinova i očeva. Anđeo je Jelisaveti objasnio da se ovde radi o duhovnim očevima i sinovima, tj. unutar Božjeg naroda.
11.Ne budite u poslu leni; budite ognjeni u duhu, služite Gospodu.
1. Ovde je opisano kako je moguće ispuniti najviši ideal vrednoće, naime kroz krštenje Duhom. Krštenje Duhom je svakotrenutačna zajednica sa Bogom. Takvi ljudi neće biti lenjivci. Lenjost je katastrofalan greh. Valjda bi onaj ko ima zajedništvo sa Bogom trebao biti ispred svojih kolega u poštenom i vrednom obavljanju svojih zadataka, jer mu sila Božja stoji na raspolaganju.
2. Danas postoji tendencija da se ljudi koji se smatraju pozvanim za duhovni posao, drže po strani kada je svakodnevni posao u pitanju. Nisu spremni da zavrnu rukave. Bog tako ne deluje. Nekadašnji propovednici i misionari su posećivali porodice na poljima Vojvodine, završavali sa njima poljske poslove, skupljali seno i želi zajedno sa njima, da bi naveče, nakon završenog posla svi zajedno seli i razgovarali o Božjoj reči.
12.Nadanjem veselite se, u nevolji trpite, u molitvi budite jednako.
1.Ovde se otkriva da je poslanica diktirana u vreme teških spoljašnjih okolnosti za vernike. I dalje je tako, ove redove mogu razumeti i primeniti samo oni koji znaju šta znači stradati za Hrista. U teškim trenucima se poznaje ko je zaista živeo za Hrista i sledio ga celo vreme.
2. Nada je najjači sadržaj našeg veroispovedanja jer želja hrišćanina za mirom, pravdom i harmonijom, pobožnosti nikada neće moći biti ostvarena na ovoj zemlji u okolnostima greha. Nada mora da bude tolika da ide preko svih ovih okolnosti. To je znak spasenja. Jer koliko god čovek ustima ispovedao veru, ako se u nevoljama drugačije ponaša i pokušava sam svojom silom da se izbavi i da izbegne suočavanja svakodenvnog života, još nije uzrastao u veri.
13.Delite potrebe sa svetima; primajte rado putnike.
1. Nikada neće biti bez siromašnih u našim redovima. Svako treba da pazi pre nego što se usudi da izgovori klasične izgovore: "Sam je kriv...Treba da radi..." Neka svako u molitvi dobro preispita svoje motive i prepozna da li je Bog taj koji stoji iza nečijeg siromaštva i nevolje. Da li Bog u ovom slučaju ispituje moje srce i srce svih nas kroz siromaštvo ovog čoveka. Sudit na osnovu spoljašnjih okolnosti je fatalno, jer će se tražiti odgovor za uskraćeno dobro. Bogu pripada apsolutno sve što imamo i on ima isto pravo da zahteva, kao što je Isus potražio magarca da uđe u Jerusalim. Da nije bio toliko siromašan imao bi svog magarca. Isus se rado služi stvarima za koje ljudi misle da su njihove.
2. Gostoprimstvo je definitivno znak delovanja pravde kroz veru. Božja volja je odavno otkrivena u Isa 58. Njegov narod prima ljude u svoje kuće.
1. Ovde je opisano kako je moguće ispuniti najviši ideal vrednoće, naime kroz krštenje Duhom. Krštenje Duhom je svakotrenutačna zajednica sa Bogom. Takvi ljudi neće biti lenjivci. Lenjost je katastrofalan greh. Valjda bi onaj ko ima zajedništvo sa Bogom trebao biti ispred svojih kolega u poštenom i vrednom obavljanju svojih zadataka, jer mu sila Božja stoji na raspolaganju.
2. Danas postoji tendencija da se ljudi koji se smatraju pozvanim za duhovni posao, drže po strani kada je svakodnevni posao u pitanju. Nisu spremni da zavrnu rukave. Bog tako ne deluje. Nekadašnji propovednici i misionari su posećivali porodice na poljima Vojvodine, završavali sa njima poljske poslove, skupljali seno i želi zajedno sa njima, da bi naveče, nakon završenog posla svi zajedno seli i razgovarali o Božjoj reči.
12.Nadanjem veselite se, u nevolji trpite, u molitvi budite jednako.
1.Ovde se otkriva da je poslanica diktirana u vreme teških spoljašnjih okolnosti za vernike. I dalje je tako, ove redove mogu razumeti i primeniti samo oni koji znaju šta znači stradati za Hrista. U teškim trenucima se poznaje ko je zaista živeo za Hrista i sledio ga celo vreme.
2. Nada je najjači sadržaj našeg veroispovedanja jer želja hrišćanina za mirom, pravdom i harmonijom, pobožnosti nikada neće moći biti ostvarena na ovoj zemlji u okolnostima greha. Nada mora da bude tolika da ide preko svih ovih okolnosti. To je znak spasenja. Jer koliko god čovek ustima ispovedao veru, ako se u nevoljama drugačije ponaša i pokušava sam svojom silom da se izbavi i da izbegne suočavanja svakodenvnog života, još nije uzrastao u veri.
13.Delite potrebe sa svetima; primajte rado putnike.
1. Nikada neće biti bez siromašnih u našim redovima. Svako treba da pazi pre nego što se usudi da izgovori klasične izgovore: "Sam je kriv...Treba da radi..." Neka svako u molitvi dobro preispita svoje motive i prepozna da li je Bog taj koji stoji iza nečijeg siromaštva i nevolje. Da li Bog u ovom slučaju ispituje moje srce i srce svih nas kroz siromaštvo ovog čoveka. Sudit na osnovu spoljašnjih okolnosti je fatalno, jer će se tražiti odgovor za uskraćeno dobro. Bogu pripada apsolutno sve što imamo i on ima isto pravo da zahteva, kao što je Isus potražio magarca da uđe u Jerusalim. Da nije bio toliko siromašan imao bi svog magarca. Isus se rado služi stvarima za koje ljudi misle da su njihove.
2. Gostoprimstvo je definitivno znak delovanja pravde kroz veru. Božja volja je odavno otkrivena u Isa 58. Njegov narod prima ljude u svoje kuće.
14.Blagosiljajte one koji vas gone: blagosiljajte, a ne kunite.
1. Malo se govori o moći naših reči. Kletva ima veliku težinu upravo zbog autoriteta koji je Hristos dao celom ljudskom rodu. Kletva može strahovito da sruši dušu. Hristovim utelovljenjem je došlo do spoja božanskog i ljudskog, bez našeg udela. Na taj način ljudsko biće ima božanski autoritet da izgradi i da razgradi.
2.Ne mora mnogo da se dokazuje da nam je ovo prvo preporučeno, a ovo drugo zabranjeno. Okultisti i sotonine sluge ovo rade i upotrebljavaju ne silu koju im je dao sotona, nego Bog. Nikad ne bi mogli da nekom naškode, da nemaju status koji je Bog dao čovečanstvu koji je iznad anđeoskog.
15.Radujte se s radosnima, i plačite s plačnima. 16.Budite jedne misli među sobom. Ne mislite o visokim stvarima, nego se držite niskih. Ne mislite za sebe da ste mudri.17.A nikome ne vraćajte zla za zlo; promišljajte o tome šta je dobro pred svim ljudima.18. Ako je moguće, koliko do vas stoji, imajte mir sa svim ljudima.19.Ne osvećujte se za sebe, ljubazni, nego podajte mesto gnevu, jer stoji napisano: Moja je osveta, ja ću vratiti, govori Gospod. 20.Ako je, dakle, gladan neprijatelj tvoj, nahrani ga; ako je žedan, napoj ga; jer čineći to ugljevlje ognjeno skupljaš na glavu njegovu.21.Ne daj se zlu nadvladati, nego nadvladaj zlo dobrim.
1. Ovo nisu samo nalozi nego u prvom redu obećanja. Ovo će ovako biti u onima koji se posvećuju. Imamo jasan test duhova u ovim redovima da se niko ne može prevariti.
2. Ovo je moderno doba interneta, ali stvari se nisu promenile. To što neko ima u sebi, otkriva se bez ikakvog izuzetka u tome kako deluje, kako govori i kako misli.
3.Ovo je Božja nadahnuta reč i nema nikakvog drugog puta i alternative. Mi se radujemo da nam je omogućeno da živimo na ovakav način. Pobedonosno nad svakim zlom koje je u nama i oko nas. Amin
1. Malo se govori o moći naših reči. Kletva ima veliku težinu upravo zbog autoriteta koji je Hristos dao celom ljudskom rodu. Kletva može strahovito da sruši dušu. Hristovim utelovljenjem je došlo do spoja božanskog i ljudskog, bez našeg udela. Na taj način ljudsko biće ima božanski autoritet da izgradi i da razgradi.
2.Ne mora mnogo da se dokazuje da nam je ovo prvo preporučeno, a ovo drugo zabranjeno. Okultisti i sotonine sluge ovo rade i upotrebljavaju ne silu koju im je dao sotona, nego Bog. Nikad ne bi mogli da nekom naškode, da nemaju status koji je Bog dao čovečanstvu koji je iznad anđeoskog.
15.Radujte se s radosnima, i plačite s plačnima. 16.Budite jedne misli među sobom. Ne mislite o visokim stvarima, nego se držite niskih. Ne mislite za sebe da ste mudri.17.A nikome ne vraćajte zla za zlo; promišljajte o tome šta je dobro pred svim ljudima.18. Ako je moguće, koliko do vas stoji, imajte mir sa svim ljudima.19.Ne osvećujte se za sebe, ljubazni, nego podajte mesto gnevu, jer stoji napisano: Moja je osveta, ja ću vratiti, govori Gospod. 20.Ako je, dakle, gladan neprijatelj tvoj, nahrani ga; ako je žedan, napoj ga; jer čineći to ugljevlje ognjeno skupljaš na glavu njegovu.21.Ne daj se zlu nadvladati, nego nadvladaj zlo dobrim.
1. Ovo nisu samo nalozi nego u prvom redu obećanja. Ovo će ovako biti u onima koji se posvećuju. Imamo jasan test duhova u ovim redovima da se niko ne može prevariti.
2. Ovo je moderno doba interneta, ali stvari se nisu promenile. To što neko ima u sebi, otkriva se bez ikakvog izuzetka u tome kako deluje, kako govori i kako misli.
3.Ovo je Božja nadahnuta reč i nema nikakvog drugog puta i alternative. Mi se radujemo da nam je omogućeno da živimo na ovakav način. Pobedonosno nad svakim zlom koje je u nama i oko nas. Amin